فایل ورد مطالعه محوطه هاي پيش از تاريخي شهرستان ايجرود زنجان براساس نتايج بررسي و شناسايي باستان شناختي فصل سوم

لینک دانلود

 فایل ورد مطالعه محوطه هاي پيش از تاريخي شهرستان ايجرود زنجان براساس نتايج بررسي و شناسايي باستان شناختي فصل سوم دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مطالعه محوطه هاي پيش از تاريخي شهرستان ايجرود زنجان براساس نتايج بررسي و شناسايي باستان شناختي فصل سوم  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مطالعه محوطه هاي پيش از تاريخي شهرستان ايجرود زنجان براساس نتايج بررسي و شناسايي باستان شناختي فصل سوم،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مطالعه محوطه هاي پيش از تاريخي شهرستان ايجرود زنجان براساس نتايج بررسي و شناسايي باستان شناختي فصل سوم :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : پيام باستان شناس

تعداد صفحات :24

شهرستان ایجرود در جنوب غرب استان زنجان واقع است. از نظر موقعیت جغرافیایی، این شهرستان مابین شرق زاگرس و کرانه غربی مرکز فلات ایران قرار دارد و از این نظر در مطالعات باستان شناسی حائز اهمیت است. بررسی و شناسایی فصل سوم شهرستان ایجرود با هدف شناسایی آثار تاریخی استان در راستای تهیه نقشه باستان شناسی انجام گرفت. بر همین اساس در سال 1390 دهستان ایجرود بالا، بخش جنوبی دهستان ایجرود پایین و دهستان سعیدآباد مورد بررسی قرار گرفت. برآیند این بررسی باستان شناختی، شناسایی 75 اثر از دوره های مختلف است. از میان محوطه های ثبت شده، 23 محوطه و تپه، مربوط به دوره های مس سنگی، مفرغ و آهن است. محوطه های دوره مس سنگی که قدیمی ترین آثار شناسایی شده در محدوده بررسی هستند، تحت تاثیر سنت سفالی دالما قرار دارند. استقرارهای این دوره هم از نوع کوچ نشینی و هم دائم هستند. استقرارهای دوره مفرغ مربوط به مراحل میانی و جدید است و از مفرغ قدیم هیچ شواهدی در محدوده بررسی موجود نیست. مقایسات انجام شده بیانگر برهمکنش های فرهنگی دوره مفرغ این منطقه با غرب مرکز فلات ایران (دشت قزوین) است. از دوره آهن، از فازهای I،II و III گورستان و استقرارگاه هایی مشخص گردید که نشان از تشابهات فرهنگی با مرکز فلات و شمال غرب ایران در دوره مذکور است.
كلید واژه: شهرستان ایجرود، استان زنجان، دوران پیش از تاریخ، دوره مس سنگ، دوره مفرغ، دوره آهن

توضیحات بیشتر